דלג אל תוכן ראשי

רזי ריזוטו: סודות הריזוטו המושלם

החיבה הישראלית למטבח האיטלקי ממש לא נעצרת בפיצה ובפסטה. אנחנו גם מתים על ריזוטו - אותו תבשיל אורז נימוח ומענג, שטעמיו עדינים והקרמיות שלו מחליקה על הלשון. לרוב אנחנו מתענגים עליו במסעדות, איטלקיות ולא איטלקיות, שרבות מהן הפכו אותו לפריט חובה בתפריט.

כדאי לדעת, שהכנת ריזוטו ביתי מוצלח היא לא משימה מסובכת במיוחד, אפילו די פשוטה. כל מה שצריך זה לעקוב אחרי כמה כללים בסיסיים, הידועים בכינוי "שיטת ריזוטו", ולפנות לעצמכם בערך חצי שעה של יחס חם ואוהב לאורז שלכם. אין שום ספק שאחריה הוא יחזיר לכם אהבה.

כך תכינו בבית ריזוטו מושלם:

1. מצטיידים באורז לריזוטו מזן "ארבוריו"

גרגיריו של האורז הזה בעלי תכונות מיוחדות המתאימות להכנת ריזוטו. במהלך הבישול וספיגת הנוזלים הוא משחרר הרבה עמילנים, שהם המקור העיקרי לקרמיות המוצלחת של המנה, ומצד שני שומר על ליבה נגיסה ("אל דנטה") שמשאירה את הגרגירים נפרדים זה מזה, בלי להפוך לדייסה עיסתית.

2. מכינים נוזל חם לבישול הדרגתי של האורז

הבסיס של שיטת הריזוטו הוא ספיגה הדרגתית של נוזלים, תוך כדי בחישה. לשם כך מכינים מראש נוזל חם, רצוי שיהיה ציר עשיר בטעם.

3. מטגנים ובוחשים

בדרך כלל מתחילים את הבישול באידוי בשמן של האורז, לרוב עם בצל ו/או שום. אחר כך מתחילים בהוספת נוזלים – ציר, מים ולרוב גם יין לבן. החלק החשוב ביותר הוא הבחישה, שמשחררת מגרגירי האורז את העמילן. זה אומר שאתם לא מתרחקים ולא משאירים את האורז לבד, כי ריזוטו טוב מצריך טיפול אישי.

4. טועמים ומגישים

תהליך ההכנה ההדרגתי נמשך בדרך כלל 20-30 דקות, וכדי להיות בטוחים שהגרגירים כבר רכים מספיק, קרמיים אך נפרדים זה מזה ובעלי מרכז נגיס, הכי טוב זה פשוט לטעום. במידת הצורך ממשיכים בבישול ובהוספת נוזלים, עד שהאורז מוכן לאכילה.

> קליק לעוד המון מתכוני ריזוטו

וטיפ קטן לסיום:

את שיטת הריזוטו אפשר לאמץ כדי להכין תבשילים עם דגנים אחרים: גריסים וגריסי פנינה, סוגים שונים של חיטה, קינואה וגם אורז עגול מלא. ייתכן שתידרשו לכמויות שונות של נוזלים ולזמן בישול ארוך או קצר יותר, אבל העיקרון דומה. כל אחד מהדגנים יתבשל למרקם מעט שונה.

 

אין תגובות לכתבה זו
הוספת תגובה
הוסיפו תגובה

לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית גולר מונפרר סוברט לורם שבצק יהול, לכנוץ בעריר גק ליץ, קונסקטורר אדיפיסינג אלית. סת

הוספת תגובה:

* שדה חובה

שם מלא שדה חובה, נא למלא.
כתובת דואר אלקטרוני שדה חובה, נא למלא.
תוכן תגובה שדה חובה, נא למלא.