למרות שראש השנה הינו זמן להרהורים וחרטה פנימית, זהו גם פסטיבל של אוכל והרבה שמחה. אנו חוגגים את כניסתה של השנה החדשה על ידי אכילת מגוון מאכלים שמסמלים מתיקות, טוב-לב ושפע. ברכות מתאימות מלוות פעמים רבות את המאכלים הללו בראשיתן של שתי הארוחות החגיגיות של החג, מסורת שנקראת הסדר של  ראש השנה. כל תפילה מתייחסת לטעם, לשם או לצורה של המאכל המסוים.

 

לחצו לרשימה המלאה של מתכונים לראש השנה 


חלה עגולה
החלה של ראש השנה היא בדרך כלל עגולה ומייצגת את הטבע המעגלי של החיים ואת השנה הטובה שאנו מקוים שתבוא עלינו. בראש השנה אנו טובלים את החלה בדבש בעודינו מברכים את כניסתה של השנה החדשה עם משהו מתוק. החלה יכולה להכיל בתוכה גם צימוקים על מנת להגביר את טעמה המתוק.

דבש
הדבש מייצג מתיקות ואנו מנסים לשלב את המתיקות הזו בארוחת ראש השנה. הדבש יכול להוות חלק מארוחת החג במספר דרכים. ניתן להוסיף אותו למאכלי עוף, ברטבים שונים וכמובן לאפות עוגת דבש מסורתית.

תפוח בדבש
זהו אולי המאכל המפורסם ביותר בראש השנה- תפוח הנטבל בדבש. בשני הלילות של החג, לאחר שאנו מברכים על החלה, אנו טובלים את התפוח בדבש ומדקלמים את הברכה מעל הפרי. לאחר מכן באה תפילה המבקשת התחדשות טובה ומתוקה בשנה הבאה. ישנם כמה הסברים לבחירה בתפוח כפרי הסמלי של החג. האחד אומר שהדבר קשור לברכה של יעקב, "הניחוח של בני הוא כמו ניחוחו של השדה שהשם בירך..." (ספר בראשית, 27:27). התלמוד מזהה את "השדה" הזה כבוסתן תפוחים. לכן מתאים לאכול תפוח, פרי שריחו מזוהה עם ברכת יעקב.

גזר
ראש השנה מסמן את תחילת עשרת ימי התענית המסתיימים ביום הכיפור. כל אדם נשפט באופן אינדיבידואלי על פי מעשיו או מעשיה. המילה העברית "גזירה" דומה מאוד למילה "גזר". אנו מקוים שבאמצעות אכילת גזרים אנו נחווה את הדברים המתוקים בשנה שתבוא עלינו לטובה ואולי עונשינו ימתק.  

דג
הדג הוא עוד חלק מסורתי מארוחת החג. הוא מסמל פריון ואנו מבקשים באכילתו שנרבה" כדגים אשר בים". הוא גם מייצג ידע מאחר והעיניים שלו תמיד פקוחות. ראש הדג מסמל את ראש השנה ויש להניח אותו לפני ראש המשפחה, המתפלל, "הלוואי שתהיה זו ברכתך שנהיה לראש (מנהיגים) ולא לזנב (ההולכים אחרי)".

רימון
רימונים נאכלים בראש השנה מכיוון שיש להם לפחות 613 גרגרים- כמספר המצוות בתורה- ואנו מבקשים שהמצוות שלנו תעלינה במספרן ממש כמו הגרגרים של הרימון. הרימון מוגש לעיתים קרובות כ "פרי חדש"- פרי שעדיין לא נאכל העונה- בליווי של הברכה "שהחיינו" בערב השני של ראש השנה, ברכה המביעה תודה לאלוהים על שהוא שומר עלינו חיים ועל שהביאנו הלום.

כרישה
הכרישה נאכלת בראש השנה מכיוון שהיא דומה בהיגוי שמה לשורש העברי "כרת" שמשמעותו לחתוך או לקטוע. מכאן התפילה שהאויבים שלנו – כמו גם מעשינו הרעים (אויבנו הרוחניים) – יקטעו מאתנו.

סלק
המילה סלק דומה בהיגויה לשורש העברי "סלק" שמשמעותו להסיר או להבריח. התפילה המתאימה לאכילת סלק היא שכל אויבנינו יסולקו מאתנו.

דלעת
סוגי הדלעות למיניהם נקראים "קארה" בארמית ומילה זו דומה בהיגויה לשורש העברי "קרע". אנו מבקשים מאלוהינו לקרוע כל מחשבה ומעשה רעים.